2015. április 21., kedd

Tartalom és forma - Majomország III.

1. 

A fő probléma nyilvánvalóan a Rácz Zoltán nyílt levele. 
Nyílt levél Fáy Miklósnak - aki ismeri juttassa el neki. Idefigyelj te barom! Elolvastam a nyavalyás gondolataidat, Ránkiék tegnapi Mozart koncertjéről és betelt a pohár, elegem van belőled. Nagyon ügyelj arra, hogy soha többé be ne tévedj semmilyen koncertre, ahol fellépek, mert úgy kibaszlak a teremből mint a taknyot, te senkiházi szarjankó, te kitartott hímringyó. Nem értesz semmihez - régóta tudjuk - ócska frusztrált seggnyaló vagy, egy labdaszedő, aki csak a partvonalig jut el, onnét óbégat. Mégis hogy képzeled, hogy ezzel a törpe identitással a legnagyobb művészeket sározod be? Mit gondolsz meddig teheted ezt büntetlenül? Ébredj fel kispofám, amíg nem késő!
Na pá!
Rácz Zoltán
Nincs az a tett, írás, magatartás, bármi, ami ezt indokolhatná. De ez semmi: a facebookon számos közismert személy, zenészek, művészek, egyetemi oktatók na-végréztek, ez-ütős-volt-oztak, csak-az-a-kár-hogy-eddig-még-senki-nem-mondta-meg-neki-ilyen-jól-oztak; hogy aztán másnap jöjjön nagy-higgadtan Fischer Iván, hogy hát persze, hogy nem szép dolog csúnyán beszélni, de nem is az a lényeg, hanem a tartalom.
Kedves barátaim, meglep, hogy milyen sokan írnak RZ háborgásának stílusáról. A stílus valóban nem szép, de érdemes odafigyelni a tartalomra is. Engem inkább ez érdekel. Az, hogy vezető lapok ilyen szomorúan lejáratják a zenekritika nemes műfaját. Ha ez időnként muzsikus-körökből indulatot vált ki, az néha bizony ilyen bárdolatlanul tör ki egyesekből. És még egy félreértés: Senki nem vitatja el FM jogát, hogy írjon: persze, írjon, amennyit akar, amit akar. De nem érdemelné meg a Népszabadság és az És közönsége, hogy néha zenekritikát is olvashassanak? Bele kell nyugodnunk abba, hogy a sajtónk így csúszik a bulvár irányába? Szerintem ez a vita lényege, nem az, hogy RZ milyen kifejezéseket használt.
Rácz nyílt levele kimeríti egy btk-beli bűncselekmény (rágalmazás)* és egy a szabálysértési törvényben foglalt szabálysértés (veszélyes fenyegetés)** tényállását. Ez mióta "stílus" kérdése? 
Márpedig erre mondja Fischer, hogy hát kétségkívül nem éppen udvarias megfogalmazás, és nyomában a finom úri közönség ezt lájkolja: tényleg, tényleg, nem a forma, hanem a tartalom a lényeg! (Nemtom, Mozart mit szólna mindehhez, de mindegy.)

2.

Na hát akkor mi is volna a formájától megfosztott tartalom?
Ez: 
- Fáy Miklós testi épségét kockáztatja, ha legközelebb elmegy az Amadinda vagy Rácz másmilyen összetételű fellépésére (aka úgy kibaszlak),
- Fáy Miklós elvtelen és a hatalmasságok sértett szolgája (aka frusztrált seggnyaló), 
- Fáy Miklós továbbá férfiaknak nyújt pénzért szexuális szolgáltatást, a nemtelen szolgálatok mellett ebből tartatja el magát (aka kitartott hímringyó) - bár lehet, hogy itt metaforával állunk szemben, ez esetben a vizsgált tartalom csupán ennyi: FM pénzért nyújtja alkalmazóinak azt, amit a természet adott neki (mondjuk, a tehetségét), 
-  végül FM nem vesz részt a kritikai életben, amely utóbbi természetesen van és létezik, mi több, virágzik, s amelynek van széle, amelyen nyilván kívülről (aka partvonal) teszi kb. húsz éve a legnagyobb példányszámú napilapban, a Népszabadságban, amit tesz (aka óbégat).
Ezzel a tartalommal értett egyet Fischer Iván és a lájkolók hada.


3.

Emlékszem, hogy 12 évvel ezelőtt fizetett hirdetésben*** kért bocsánatot pár kritikus Schiff Andrástól, mert Fáy bohóckodott egyet a rovására. Már akkor szégyelltem magam - és nem Fáy miatt. Nem sokkal később közel száz értelmiségi nyílt levélben fordult a Népszabadsághoz a zene magaslatairól, hogy ne alkalmazza tovább a kritikust.

Itt tényleg megőrült mindenki?

Hány politikus, miniszter, pártkorifeus, művészeti díjak igazi-valódi odaítélője (nem csak szájukat tépők, hanem igazi hatalmasságok), könyvkiadó-vezető, oktatáspolitikus, tudományos kutató, médiaguru, filmember, iparmágnás, város- és metróépítő ... jaj, sorolni se tudom ... munkáltatója - pl. kormány, avagy parlament - kapott az utóbbi 25 évben nyílt levelet száz értelmiségitől, hogy az illető nem ért a szakmájához és ne alkalmazzák tovább? Ki és hol kért fizetett hirdetésben bocsánatot bárkitől - pl. magyar nép - a sok hozzá nem értő, bohóc politikus és egyéb miatt? Csak pont a Fáy Miklós miatt. Milyen ország ez?

4. 

Fáy megírta a véleményét. Úgy, ahogy, olyant, amilyent.
Emlékszik-e a kedves Olvasó, hogy ugyanabban a Népszabadságban az ugyanezen elit értelmiségi társaság által posztumusz pad- és faültetésig bezárólag egész életében és azután is ünnepelt Bächer Iván mit írt pl. Solt Ottiliáról? Két cikket írt. Az egyiket 1990-ben, a másikat 1994-ben. Az elsőben - talán Mea culpa címmel? - önkritikát gyakorol, amiért éppen a viszonylag haladó gimnázium és tanulói védelmében, kénytelen volt mint KISZ tanácsadó tanár hozzájárulni ahhoz, hogy a szamizdattal a suliban flangáló fiút - Solt Ottilia fiát - eltanácsolják a gimnáziumból. Nem volt szép, tudjuk meg, de muszáj volt neki. A másodikban, már a győztes MSZP-SZDSZ kormány idején, a koalíciót (betegágyából) ellenző Solt Ottiliát önző, csak a saját karrierjét szem előtt tartó, nyomulós kékharisnyaként ábrázolja, aki, úgymond, nem átallotta a gyereket és az egész gimnáziumot, őt, a tanárt és mindenkit felhasználni saját, nyilván kétes politikai céljaira. (Nem tudom belinkelni a cikkeket, mert a Népszabadság a 90-es évekből nem elérhető.)

Tessék mondani, hányan írtak nyílt levelet a Népszabadságnak? Hányan kértek fizetett hirdetésben bocsánatot a teljesen hazug és igaztalan módon bemocskolt, halállal küszködő Solt Ottiliától? Az egész magyar demokratikus ellenzéktől? A bátor gimnazistagyerekektől?

Ez volna tehát a magyar értelmiség?
De ez is lényegtelen, bár, kétségkívül színes virág hazánk mocsártörténelmén.

Az itt a lényeg, hogy a manifeszt szóbeli (írott) erőszakra egy Fischer Iván és vele lájkoló politikusok, művészek, professzorok csordája harsogja kórusban azt, hogy puszta külsőség: forma csupán.

Majomország.

És az is a lényeg, hogy Rácz Zoltán facebookos megnyilatkozása után, amit nem igaz, hogy részegen tett ki (nem mintha számítana), mert másnap megismételte, és hosszasan válaszolgatott a többnyire ünneplő, néha azért visszafogottan vitatkozó hozzászólásokra, tehát ez után a nyílt levél után a zenésztársadalom nem vonta fel a szemöldökét, az Amadinda Együttes nem mondott fel alapítójának, művészeti vezetőjének, mondván: a művészet nem az embertelenséget, hanem az embert (Fáy Miklós incl.) szolgálja.

----------------------------------------------


Lábjegyzetek: 



* Becsületsértés (2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről)
227. § (1) Aki a 226. §-ban meghatározottakon kívül mással szemben
a) a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy
b) nagy nyilvánosság előtt
a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a becsületsértést tettlegesen követi el.

** 128. Veszélyes fenyegetés (2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről)
173. § Aki mást félelemkeltés céljából a megfenyegetett személyre vagy annak hozzátartozójára vonatkozó, a becsület csorbítására alkalmas tény nagy nyilvánosság elé tárásával komolyan megfenyeget, szabálysértést követ el.

***
Egy internetes fórumban sikerült megtalálnom a 12 évvel ezelőtt hirdetés formájában a Népszabadságban közzétett "Nyílt levelet".
12 • gabor                                                                                2003-02-21 22:37:01

Nyílt levél Schiff Andrásnak
Önt megsértették. Az Ön legutóbbi hangversenyéről e lapban megjelent írás hangvételén mindnyájan megütköztünk és felháborodtunk.Mi úgy gondoljuk: művészi alkotásokat létrehozni magasrendű szellemi tevékenység, ezeket kritizálni pedig csakis e tevékenység értékének tudatában szabad.Mi úgy gondoljuk: a kritikának a művész és a közönség közötti kommunikációt, nem pedig írója önkifejezési vágyát kell szolgálnia.Mi úgy gondoljuk: a művésznek, a közönségnek és az olvasónak egyaránt joga van ahhoz, hogy a kritika hiteles legyen.Mi úgy gondoljuk: e hitelesség a kritikus felkészültségén és felelősségérzetén alapul.Mi úgy gondoljuk: e felelősségérzet vezérli a kritikust abban, hogy véleményének kifejtése ne csapjon át az emberi méltóság megsértésébe.
Mindezek miatt mi, magyar zenekritikusok úgy gondoljuk: kötelességünk Önt megkövetni.
Csengery Kristóf, Muzsika Dalos Anna, Muzsika Farkas Zoltán, MR Új Zenei Újság Halász Péter Kerényi Mária, Magyar Nemzet Kovács Sándor, MR Új Zenei Újság Mácsai János, MR Új Zenei Újság Molnár Szabolcs Retkes Attila Népszabadság, febr. 12., 9. old.